Hong Kong Society for Developmental Biology Symposium

From Embryology to Disease Mechanisms

In Honor of Patrick Tam FRS
“60 Years & Still Gastrulating”

Date:
November 26–27, 2012
Venue:
HK Academy of Medicine
Enquiry:
Ms Irene Poon
Tel: +852-28199240
email: biochem@hku.hk
Forms and info:

Programme Schedule

Day 1: November 26, 2012 (Day 1)

8:30 – 9:00
Registration
9:00 – 9:05
Opening
9:05 – 10:05
Session 1a - Gastrulation
(25 min presentation plus 5 min Q&A each)
Chairpersons: Hiroshi Sasaki and Mai Har Sham
  • Kat Hadjantonakis
    (Title: Guts and gastrulation: cellular dynamics and the morphogenesis of the early mouse embryo)
  • Jaime Rivera
    (Title: Wnt signaling, mammalian gastrulation and vertebrate evolutionary implications)
10:05 – 10:30
Tea Break
10:30 – 11:30
Session 1b - Gastrulation
(25 min presentation plus 5 min Q&A each)
Chairpersons: Hisato Kondoh and Wood Yee Chan
  • Genesis Lecture
    Claudio Stern
    (Title: From cells to embryo and back again)
  • Hiroshi Hamada
    (Title: The origin of body axes in the mouse embryo)
11:30 – 11:50
Selected Poster Presentations
(2 presentations; 8 min presenation plus 2 min Q&A each)
  • Serene Chng
    (Title: A role for Elabela during embryogenesis in zebrafish)
  • Silvia Engert
    (Title: Wnt/β-catenin signalling directly regulates Sox17 expression and is essential for organizer and endoderm formation in the mouse)
11:50 – 13:10
Lunch / Poster
13:10 – 13:40
HKSDB Annual General Meeting (for all HKSDB members)
13:40 – 15:40
Session 2a – Progenitor & Stem Cells & Cell Fate
(25 min presentation plus 5 min Q&A each)
Chairpersons: Robin Lovell-Badge and Paul Trainor
  • Andras Nagy
    (Title: Jailbreaking cell fate)
  • Hiroshi Sasaki
    (Title: Mechanisms of trophectoderm fate specification in preimplantation mouse embryos)
  • Marilyn Renfree
    (Title: Development and delay in the early marsupial conceptus)
  • Andrea Streit
    (Title: Specification of sensory progenitors: towards a gene regulatory network)
15:40 – 16:10
Tea Break
16:10 – 18:10
Session 2b – Progenitor & Stem Cells & Cell Fate
(25 min presentation plus 5 min Q&A each)
Chairpersons: Andras Nagy and Kin Ming Kwan
  • Robin Lovell-Badge
    (Title: Pituitary stem cells and coping with life-changing events)
  • Shinichi Nishikawa
    (Title: Development of hematopoietic stem cells: an outline of final scenario)
  • Richard Harvey
    (Title: Probing the cardiac gene regulatory network)
  • Janet Rossant
    (Title: Making a blastocyst – stem cells and signaling pathways)
18:10 – 18:30
Selected Poster Presentations
(2 presentations; 8 min presenation plus 2 min Q&A each)
  • Yosuke Tanaka
    (Title: Circulation-independent migration of haemogenic angioblasts unites extra- and intra-embryonic origins of blood cells)
  • Wei Shen
    (Title: Time-lapse imaging of Planarian regeneration)

Day 2: November 27, 2012 (Day 2)

8:30 – 9:00
Registration
9:00 – 10:30
Session 3a – Organogenesis
(25 min presentation plus 5 min Q&A each)
Chairpersons: Masatoshi Takeichi and Vincent Lui
  • Carol Wicking
    (Title: Using mouse models to understand human ciliopathies)
  • Hisato Kondoh
    (Title: Distinct regulatory mechanisms for the genesis of anterior and posterior neural plates)
  • Phil Soriano
    (Title: Growth factor control of craniofacial development)
10:30 – 11:00
Tea Break
11:00 – 12:00
Session 3b – Organogenesis
(25 min presentation plus 5 min Q&A each)
Chairpersons: Hiroshi Hamada and Danny Chan
  • Peter Koopman
    (Title: Revisiting the Byskov & McLaren theories of germ cell sex determination)
  • Richard Behringer
    (Title: Development, homeostasis and regeneration of female reproductive organs)
12:00 – 12:20
Selected Poster Presentations
(2 presentations; 8 min presenation plus 2 min Q&A each)
  • Chia-Cheng Li
    (Title: In vitro manipulation of a BMP4 gradient in early odontogenesis)
  • Keren Kaufman- Francis
    (Title: Taking Pancreatic Cell Differentiation to the 3rd Dimension)
12:20 – 12:30
Group photo session
12:30 – 14:00
Lunch / Poster
14:00 – 15:30
Session 4a – Development & Diseases
(25 min presentation plus 5 min Q&A each)
Chairpersons: Shinichi Nishikawa and King Chow
  • Heiko Lickert
    (Title: Cilia in development & disease)
  • Kathryn Cheah
    (Title: Genetic control of chondrocyte adaptation to ER stress in chondrodysplasia)
  • Paul Trainor
    (Title: Specific craniofacial development and disease effects arising from disruptions in global processes)
15:30 – 15:50
Selected Poster Presentations
(2 presentations; 8 min presenation plus 2 min Q&A each)
  • Gennadiy Tenin
    (Title: The l11Jus27 mutant mouse reveals a role for the core spliceosome protein, PRPF8, in left-right asymmetry and cardiac development)
  • Andrew Tai
    (Title: Duplication and divergence of SoxE function during chordate evolution)
15:50 – 16:20
Tea Break
16:20 – 17:20
Session 4b – Development & Diseases
(25 min presentation plus 5 min Q&A each)
Chairpersons: Richard Behringer and Peter Koopman
  • Sally Dunwoodie
    (Title: A mechanism for gene-environment interaction in the etiology of congenital scoliosis)
  • Seong-Seng Tan
    (Title: Hijacking cancer cell survival pathways to keep neurons alive after brain injury and its potential use for treatment)
17:20 – 18:20
Plenary Lecture
Chairpersons: Janet Rossant and Kathryn Cheah
Patrick Tam
(Title: Intersection of transcriptional and signalling activity for head morphogenesis in mouse embryos: a WNT-centric view)
18:20 – 18:30
Closing
19:00
Symposium Dinner (for reserved participants)

Venue:
Royal Dragon Seafood Cuisine
G/F., 21-22 Connaught Road West, Sheung Wan, Hong Kong (Sheung Wan MTR Exit C)

HK$550/person (limited tickets are still available on site)

Shuttle bus has been arranged to take participants from HKAM to Royal Dragon Cuisine after the meeting.
Last updated: November 24, 2012